Svenska Taidoskölden

Nedläggning av Eds Taidoklubb | Svenska Taidoförbundet

Fick häromdagen ett tråkigt besked från Lars-Åke Sjögren i Ed. Du kan läsa det nedan.

Hej Henrik,
Som representant för Eds Taidoklubb har jag fått det tråkiga uppdraget att meddela att vi har lagt ner klubbverksamheten.
Beslutet fattades vid ett styrelsemöte strax före Jul. Orsaken är att det är ingen som har tid och ork att driva verksamheten vidare. Det var ett tråkigt, men enhälligt beslut. Sanningen är ju den att verksamheten har gått på sparlåga i snart två år, och vi anser inte det är försvarbart att driva den vidare, speciellt när konkurensen om träningstiderna är så hård som den är här.
Jag vill passa på att tacka för de åren som jag varit engagerad i Taidon och haft med STF att göra. Jag har lärt känna många mycket trevliga människor. Det har faktiskt känts som att man tillhört en slags familj när man träffats på tävlingar, eller läger. En av fördelarna med att sporten är liten antar jag. Jag kommer att sakna den.
Om det är någon klubb som är intresserade att köpa våra mattor billigt så är de välkomna att höra av sig till mig.
Vänliga hälsningar
Lars-Åke Sjögren
Ordf. Eds Taidoklubb

Vi beklagar givetvis detta och kommer att sakna våra vänner från Ed på tävlingar och läger framöver.

Ni hittar Lars-Åkes kontaktuppgifter under Våra föreningar / Ed.


Henrik Johansson, 2009-01-12


Tillbaka till artiklar